- گراش انقلابی | Gerash Enghelabi - http://gerash-enghelabi.ir -

«امامت و حج» یادداشتی متفاوت از سفر حج (۱)

 

بخش اول

(سایر قسمت هارا از اینجا بخوانید) [1]

به قلم دکتر امیر حمزه مهرابی

در اولین پست کانال «گرا» بعد از سفر حج نوشتم:
در همه اماکن مشرفه ی مدینه و مکه و در حین انجام تمامی مناسک و اعمال واجب و مستحبی، آنچه (از نگاه من) همه جا به چشم می خورد، دعوت به امامت و ولایت پذیری بود .
این برداشت من بی پایه و اساس و یک برداشت شخصی نیست بلکه برخاسته از کلام معصوم(ع) است.👇

چنانکه در آموزه های اسلام ، حج یکی از پایه های پنچگانه دین اسلام است ولی «ولایت» محور همه عبادات است و هیچ دعوتی از طرف خداوند به اندازه دعوت به «ولایت» و «امامت» نیست.
امام باقر (ع) در این زمینه می فرمایند: « بُنِیَ الْإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ: عَلَى الصَّلَاهِ وَ الزَّکَاهِ وَ الصَّوْمِ وَ الْحَجِّ وَ الْوَلَایَهِ وَ لَمْ یُنَادَ بِشَیْ ءٍ کَمَا نُودِیَ بِالْوَلَایَهِ . لِأنّها مِفتاحُهُنّ، و الْوالی هوَ الدّلیل عَلَیهنّ.»
امام باقر «ع»: بنیان و ارکان دین اسلام پنج چیزاست: نماز، زکات، حج ، روزه و ولایت. امّا هیچ اعلان و دعوتی از جانب خدا به اندازه امامت و ولایت نبوده است. ، چرا که «ولایت» کلید همه آنهاست، و «امام و ولی» راهنما و هادی مردم است برای برپایی و اقامه این فرائض.
براساس این بیان روشن، نه تنها «حج» بلکه سایر فرائض، وقتی پذیرفتنی است که بر محور ولایت و امامت باشد. چرا که کلید و راهنمای همه آنها، امام است.
پس راز همه ی اعمال، مناسک ، نیات ، ادعیه و در یک جمله پی بردن به اسرار معنوی حج و مانند آن، در پرتو ولایت تکوینی و تشریعی امام معصوم (ع) امکان پذیر است . همچینین رهبری سیاسی حج در عصر ظهور و حضور در پرتو امامت امام معصوم (علیه السلام) و در عصر غیبت، در شعاع ولایت فقیه جامع الشرائط که نائب آن حضرت است، خواهد بود.

زکات و روزه و حج و عبادت
ز اسراری مبین دارد حکایت
تمام حرف آدم تا به خاتم (ص)
بود اصلی ترین بنیان، «ولایت»

این بحث ادامه دارد

پسندیدم(۴)نمی پسندم(۰)