کد خبر: 4658

تاریخ انتشار: تیر ۲۱, ۱۳۹۸

یادداشتی از دکتر امیر حمزه مهرابی

بی مهری دولت به فرهنگ و مذهب تمامی ندارد!

  یادداشتی از دکتر امیر حمزه مهرابی دولت فخیمه روحانی به موازات توجه و حمایت روز افزون از عرصه های اشرافی گری ، اباحه گری و امور تشریفاتی ، روز به روز بر بی مهری و کم لطفی خود نسبت زمینه های فرهنگی – مذهبی می افزاید که آخرین نمونه این نامهربانی ها، جفا در […]

 

یادداشتی از دکتر امیر حمزه مهرابی

دولت فخیمه روحانی به موازات توجه و حمایت روز افزون از عرصه های اشرافی گری ، اباحه گری و امور تشریفاتی ، روز به روز بر بی مهری و کم لطفی خود نسبت زمینه های فرهنگی – مذهبی می افزاید که آخرین نمونه این نامهربانی ها، جفا در حق حج گذاران سال ۹۸ است.
دولت برای حج تمتع سال ۹۸، در اولین اقدام خود حدود ۱۰ میلیون تومان به هزینه حج اضافه کرد. سال گذشته هزینه حج تمتع ، بین ۱۵ تا ۱۸ میلیون تومان بوده است ولی هزینه حج امسال به ۲۵ تا ۲۸ میلیون تومان افزایش یافته است .
در دومین اقدام، دولت برای مبلغ یک میلیون تومانی ثبت نام اولیه( پس از ۱۳ سال توقف در بانک)، فقط سه میلیون تومان سود سپرده در نظر گرفت . در حالی که قیمت سکه در آن زمان( سال ۸۵) بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بوده است . به تعبیر دیگر ارزش پول ثبت نام کنندگان در آن زمان معادل،۷ عدد سکه بهار آزادی بوده است ( بیش از ۳۰ میلیون تومان) ولی الآن با اصل پول و سود آن( ۴ میلیون) نمی شود حتی یک سکه خرید.
دولت روحانی در ادامه سنگ اندازی جلو اقدامات مذهبی و فرهنگی ، در اقدامی عجیب و سوال برانگیز، امسال ارز را به نرخ بازار آزاد ( و بعضا گرانتر) در اختیار حجاج قرار می دهد!!
در حالی که سال قبل با ارز ۴۲۰۰ تومانی حجاج به مکه رفتند و گفته می شد امسال دولت قصد دارد ارز را با نرخ حداکثر هر دلار ۷۰۰۰تومان در اختیار حجاج قرار دهد ولی با کمال ناباروری چند روز پیش که زائرین خانه خدا به بانک مراجعه کردند، ارز مسافرتی به نرخ ۱۲۸۰۰ تومانی در اختیار آنان قرار گرفت .
بطوری که اغلب آنها ( از جمله خود بنده) از گرفتن ارز از بانک خود داری کرده و از صرافی ها به نرخ ۱۲۷۵۰ ( یعنی ۵۰ هزار تومان ارزانتر از ارز دولتی!) خریداری کردند .
این نوع برخوردهای عجیب و غریبِ دولت با مناسک و آیین های مذهبی، مسبوق به سابقه است که نمونه عینی و روشن آن را در زمان مراسم پیاده روی اربعین، همگان شاهد آن بودند.
مثل: چند برابر کردن نرخ کرایه اتوبوس ، گرفتن هزینه سرسام آور پارکینگ از زوار بخاطر پارک در بیابانهای اطراف، گران کردن نرخ دلار، گرفتن مالیات زیاد برای عبور و مرور از مرز، دریافت هزینه کمک رسانی هلال احمر ( که در همه دنیا مجانی است) و اخلال در فرایند شرکت مردم ایران و کشور های همسایه که بعضا با بی احترامی و تحقیر همراه بود .
این بی مهرها در حالی است که مردم ما شاهدند که دولت محترم، دلار را به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای اقلام تشریفاتی مثل لوازم آرایشی، غذای سگ خانگی، گوشی موبایل ، ورود ماشین های لاکچری و…در اختیار سود جویان و بعضا نزدیکان قرار می دهد.
جالب است بدانید یکی از افراد خوش سفر و پر سفر تعریف می کرد که من چندین بار به ترکیه ، ارمنستان و تایلند سفر کرده ام و نه تنها هیچ هزینه ای را پرداخت نکرده ام بلکه با فروش ارز دریافتی در بازار آزاد، حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان آورده داشته ام .
همین امروز هزینه رفتن به ارمنستان زیر یک میلیون تومان است ولی هزینه زیارت کربلا سه برابر آن است . چرا؟
این وضعیت در شرایطی است که حتی حوزه چاپ ونشر ، فرهنگ ، دارو و درمان و نیازهای ضروری مردم، با تنگناهایی بی سابقه ای مواجه است .
مردم قسم حضرت عباس را باور کنند یا دم خروس را ؟!

پسندیدم(۴)نمی پسندم(۰)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان