کد خبر: 5555

تاریخ انتشار: مهر ۱۰, ۱۳۹۸

تقسیمات کشوری جدید، فرصتی برای توسعه متوازن فارس/ بخش اوز به شهرستان ارتقا یافت

  به گزارش گراش انقلابی، استان فارس پیش از این ۲۹ شهرستان را شامل می‌شد که با افزوده شدن هفت شهرستان جدید،‌ شمار شهرستان‌های آن به ۳۶ شهرستان افزایش یافت تا از این منظر در کشور رکورددار باشد. در جلسه هیات وزیران و با تصمیم دولتمردان، خواسته مردم شهرستان کازرون و مرودشت محقق شد و […]

 

به گزارش گراش انقلابی، استان فارس پیش از این ۲۹ شهرستان را شامل می‌شد که با افزوده شدن هفت شهرستان جدید،‌ شمار شهرستان‌های آن به ۳۶ شهرستان افزایش یافت تا از این منظر در کشور رکورددار باشد.
در جلسه هیات وزیران و با تصمیم دولتمردان، خواسته مردم شهرستان کازرون و مرودشت محقق شد و از این پس، سطح اداره این شهرستان‌ها ارتقا می‌یابد و به صورت فرمانداری ویژه اداره خواهند شد.
این تصمیم هیات وزیران در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری اتخاذ شد و براساس بررسی‌های انجام شده، با برخی تغییرات و اصلاحات تقسیماتی در استان فارس موافقت شد.

کازرون و مرودشت به فرمانداری ویژه تبدیل شدند
جزئیات تصمیم هیات دولت را سخنگوی دولت چهارشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد و گفت: تقسیمات کشوری در استان فارس یکی از مصوبات جلسه هیات دولت بود.
علی ربیعی افزود: خیلی ها در استان فارس منتظر این تقسیمات بودند، امروز در هیات وزیران تصمیم گرفته شد که «کازرون» و «مرودشت» به فرمانداری ویژه تبدیل شوند و علاوه بر آن، هفت فرمانداری جدید در استان فارس در مناطق بیضا، اوز، سرچهان، زرقان، خفر، آباده طشک و کوه چنار ایجاد شد که امیدواریم کمک شود تا استان فارس به دلیل گستره استانی و تشکیلاتی توسعه بیشتری پیدا کند.

جزئیات مصوبه دولت از زبان معاون استاندار فارس
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز در این باره به ایرنا گفت: بر اساس این مصوبه و بنا به اعلام سخنگوی دولت، بخش آباده طشک به شهرستان بختگان، بخش زرقان به شهرستان زرقان، بخش بیضا به شهرستان بیضا، بخش خفر به شهرستان خفر، بخش سرچهان به شهرستان سرچهان، بخش اوز به شهرستان اوز و بخش قائمیه به شهرستان کوه‌چنار ارتقا یافت.
سید احمد احمدی‌زاده افزود: علاوه بر این فرمانداری‌های ۲ شهرستان کازرون و مرودشت نیز به فرمانداری ویژه تبدیل شدند.
وی ادامه داد: با تبدیل این ۲ فرمانداری به فرمانداری ویژه، فرماندار شهرستان به عنوان معاون استاندار منصوب می‌شود و تعداد معاونین فرماندار نیز افزایش می‌یابد.
احمدی‌زاده تصریح کرد: فرمانداری ویژه تشکیلاتی است که از فرمانداری گسترده‌تر، توانمندتر و بزرگتر است و فرماندار آن شهرستان به عنوان معاون استاندار می‌تواند به عضویت شورای برنامه‌ریزی استان درآمده و در جلسات آن شرکت کند.
او اظهار داشت: همچنین مدیران آن دسته از ادارات شهرستان که مراجعان زیادی دارد نیز به معاون مدیرکل ارتقا می‌یابند که علاوه بر اینکه مراجعه مردم به مرکز استان را بسیار کاهش می‌دهد در وقت و هزینه شهروندان نیز صرفه‌جویی می‌شود.
وی افزود: قطعا پس از ابلاغ رسمی این تغییرات ایجاد شده، سایر مراحل و اقدامات قانونی از جمله انتخاب فرماندار نیز انجام خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: قطعا این تغییر و تحولات انجام شده موجبات خوشحالی مردم این مناطق را فراهم خواهد کرد.

شهرستان‌های جدید، فرصتی برای تمرکز بیشتر برای توسعه
ارتقای مناطق در تقسیمات کشوری به عنوان یکی از راهکارهای توسعه بیشتر مناطق کشور مورد توجه بوده است،‌ در چنین چارچوبی، برخی مناطق که از نظر قانون، امکان ارتقا دارند به دهستان، بخش و شهرستان تبدیل می‌شوند.
از منظر کارشناسان، تشکیل بخش‌ها و شهرستان‌های جدید اداره این مناطق و نیز مناطقی که بخش یا شهرستان جدید از آنها منفک می‌شود را در سیستم اداری تسهیل می‌کند و از این رو، گامی در راستای تمرکز بیشتر برای خدمت مسئولان در همه مناطق محسوب می‌شود.
در چنین چارچوبی، فرماندار و بخشداری که پیش از این قرار بود پاسخگوی نیازهای توسعه و تلاشگر در مسیر حل مشکلات محدوده وسیع‌تر با جمعیت بیشتر باشد،‌ پس از شکل گرفتن شهرستان و یا بخش جدید، اشراف بیشتری به منطقه محل ماموریت خود دارد و می‌تواند زمان بیشتری را به این موضوع اختصاص دهد.

اوز، تولدی دوباره از وسیع‌ترین شهرستان فارس
شهرستان لارستان طی سالیان گذشته وسیع‌ترین شهرستان استان فارس بود که در تقسیمات کشوری جدید، شاهد تولد شهرستان اوز (Evaz)  بود.
بررسی‌ها حاکی از پیوندهای عمیق مردم لارستان و اوز نسبت به دیگر مناطق استان فارس است و از این رو، به نظرمی‌رسد فعالان این شهرستان‌ها، شکل‌گیری شهرستان جدید را به فرصتی برای توسعه هر دو منطقه تبدیل خواهند کرد.
بنا بر خبرهای رسیده از جنوب فارس، معتمدان و فعالان سیاسی لارستان و بخش اوز در چندماه گذشته نشست‌های هم‌اندیشی با موضوع وحدت برای ارتقای بخش اوز به شهرستان برگزار کرده‌اند که در نهایت در این زمینه به اشتراک نظر رسیدند.
یکی از خواسته‌های مطرح شده در این جلسات، ارتقای شهرستان لارستان به استان بود که بنا بر اعلام مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور، دولت در مقطع کنونی در زمینه شکل‌گیری استان‌های جدید برنامه‌ای ندارد.

انتظار مردم، ماموریت مسئولان
با اعلام تصمیم هیات وزیران درباره شکل‌گیری هفت شهرستان جدید در استان فارس،‌ هنوز جزئیات مربوط به بررسی‌های کارشناسی و محدوده بخش‌های ارتقا یافته به صورت رسمی اعلام نشده است.
در این شرایط،‌ انتظار می‌رود که اقشار مختلف مردم نسبت به گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات تقسیمات کشوری بی‌اعتنایی و اخبار مرتبط را از مراجع و رسانه‌های رسمی دنبال کنند.
در چنین شرایطی انتظار می‌رود که مسئولان نیز با روشنگری درباره جزئیات تقسیمات کشوری، فرصت‌طلبان را از تلاش برای بر هم زدن همدلی و فاصله گرفتن از مسیر توسعه ناکام کنند.

پسندیدم(۳)نمی پسندم(۰)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان