کد خبر: 1547

تاریخ انتشار: دی ۱۶, ۱۳۹۷

دکتر امیر حمزه مهرابی : شهرستانی حق اوز است

  این روزها در لار به بهانه احتمال شهرستانی شدن اوز، تحرکاتی(مثل: امضا طومار، نصب بنر و تجمع اعتراض آمیز) کلید خورده است که برای دلسوزان نظام و انقلاب،  نگرانی هایی را ایجاد کرده است. این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که دشمنان خارجی و سرسپردگان داخلی برای سال ۹۷ نقشه های خطرناکی را […]

 

 • این روزها در لار به بهانه احتمال شهرستانی شدن اوز، تحرکاتی(مثل: امضا طومار، نصب بنر و تجمع اعتراض آمیز) کلید خورده است که برای دلسوزان نظام و انقلاب،  نگرانی هایی را ایجاد کرده است. این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که دشمنان خارجی و سرسپردگان داخلی برای سال ۹۷ نقشه های خطرناکی را کشیده بودند که به کمک خداوند و هوشیاری مردم، یکی پس از دیگری نقش بر آب شد، ولی دشمن برای به آشوب کشیدن ایران همچنان برنامه هایی روی میز دارد چنان که یکی از آقازاده ها از « آشوب های بهمن ماه » سخن رانده بود.

 

 • به نظر می رسد حوادثی که در لار همزمان با فتنه ۸۸ در اعتراض به شهرستان شدن گراش و در کازرون در هنگامه فتنه ۹۷ و دراعتراض به تقسیمات کشوری رخ داد. بار دیگردر لار در حال وقوع است تا می تواند زمینه ساز حوادث و اتفاقات ناگوار بعدی ( آشوب های پایان سال ۹۷) باشد . قاعدتاً نیروهای امنیتی این تحرکات را به خوبی رصد کرده و هر توطئه ای را در نطفه خفه خواهند کرد.

 

 • انتخاب «زمان» و «موضوع» برای آغاز اعتراضات، این فرضیه را تقویت می کند؛ چرا که هیچ تصمیم جدیدی در خصوص تقسیمات کشوری گرفته نشده است و قاعدتاً در این شرایط گرفته نخواهد شد. اینکه چرا در این زمان و بر چه اساسی به یک موضوع اختلاف برانگیزدامن زده می شود؟ نکته قابل تاملی است .

بدیهی است روشن کردن آتش فتنه در ماه های منتهی به چهل سالگی انقلاب و «همزمانی» آن با وعده ای دشمنان خارجی و داخلی و همچنین طرح «موضوع تقسیمات کشوری» که معمولاً چالش برانگیز بوده است ، مسأله ای است که به سادگی نمی توان ازکنار آن گذشت.

 

 • فارغ از این موضوع ، تجربه تاریخی نشان داده است که لاری ها برای کسب امتیاز، به جای تقویت زمینه های ارتقاء و کسب شرایط و شایستگی خود، به گروکشی و سوء استفاده از بخش های تابعه و سرکوب آنان متوسل می شوند. چنان که با آویزان شدن به درخت تناور گراش، فرمانداری ویژه را گرفتند و قبلاً با سوء استفاده از ارتقاء لامرد و مهر، ادارات کل را تصاحب کردند. این بار گویا می خواهند با سدکردن مسیر رشد اوزی ها، استان شدن را به یغما ببرند.

 

 • براساس مصوبات دولت در تاریخ ۱۱/۱۱/۸۸ اوز از لار منتزع شده ولی با اعمال فشار رئیس وقت کمیسیون امنیت ملی مجلس (مبتنی بر اصل دمادولوژی) الحاق آن به گراش متوقف شده است و هیچ مصوبه دیگری برای بازگشت مجدد اوز به لار وجود ندارد .بر این اساس:

اولاً:  اوز بطور رسمی جزء لار نیست که برای ارتقا نیاز به موافقت آنان داشته باشد. از این رو هیچ حقی برای اعمال نفوذ و جلوگیری از احقاق حق مردم شریف اوز ندارند .

ثانیاً: مردم ومسئولین گراش از گذشته تا کنون، نقش اساسی در پیشرف و افزایش رفاه و امنیت منطقه داشته و همیشه در دفاع از عدالت وحق  پیش قدم بوده اند . در مورد شهرستانی اوز و سایربخش ها نیز براساس قانون و درصورت  برخورداری از شرایط و ظرفیت های لازم، شهرستانی را حق اوز می دانند .

ثالثاً: لاری ها نه تنها نباید مانع شهرستان شدن اوز بشوند، بلکه بر اساس قولی که در زمان انتخابات به مردم اوز داده اند و رأی آن ها را تصاحب کرده اند، باید به قول و وعده خود وفا کنند و به آنان در رسیدن به حقوقشان کمک کنند . هر چند همان زمان به برادران اوزی گفته شد که ما و شما تجربه کرده ایم این جماعت هیچگاه به قول خویش وفادار نبوده اند و وقتی خرشان از پل گذشت به ریش ما و شما می خندند .

 • در شرایط حسّاس کنونی «کنش» عده ای از مردم لار در مخالفت با شهرستانی اوز و «واکنش» مردم اوز به خاطر بی مهری ها و بدقولی ها، به هیچ وجه به مصلحت منطقه و کشور نیست و طرح اینگونه مسائل و شایعات، بویژه کشاندن آن به سطح جامعه، می تواند زمینه ساز ورود افراد فرصت طلب به صحنه و سوء استفاده از احساسات مردم شود .

 

 • این خواسته ی به حق مردم اوز باید با همدلی و اتحاد بین مردم و مسئولین اوز، گراش و بیرم و سایر بخشها در شرایط و زمان مناسب و از طریق مراجع قانونی پیگیری و عملیاتی کرد، هدفی که هم قابل وصل است و هم زمان آن چندان دیرنخواهد بود.مشروط به دوراندیشی وپرهیزاز تصمیات احساسی و عبرتگیری از تجربیات و روابط گذشته . انشاالله

 

دکتر امیر حمزه مهرابی –   یکشنبه ۱۶/۱۰/۹۷

پسندیدم(۱۸)نمی پسندم(۳)
دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :2

 • یک معلم

  تاریخ :

  8 - 1

  مطلب خوب و دلسوزانه ای بود
  واقعا ما دو دوره نمایندگی را مفت و مجانی تحویل لاری ها دادیم . مقصرش هم کاندیدا هایی بودند که هوای نفس و خود خواهی را منافع شهرستان ترجیح دادند و گراش و منطقه را دچار این همه مشکلات کردند .
  من که هرگز اینها را نمی بخشم

  پسندیدم(۸)نمی پسندم(۱)

 • ریزبین

  تاریخ :

  4 - 2

  سلام.
  انشاالله نه ، ان شاالله
  ای بابا شما چرا؟

  پسندیدم(۴)نمی پسندم(۲)

اخرین اخبار ایران و جهان