کد خبر: 8441

تاریخ انتشار: مهر ۱۳, ۱۳۹۹

سه پیشنهاد برای اربعین امسال

سه پیشنهاد برای اربعین امسال اربعین به مزار شهدا برویم یا در پشت‌بام خانه زیارت‌نامه بخوانیم پیشنهاد دوم این است که روز اربعین-اگر شرایط کرونا اجازه داد- به مزار شهدا برویم؛ با مراسم یا بی‌مراسم! اربعین روز زیارت شهداست. ما سنت زیارت شهدا را از حضرت زهرا(س) یاد گرفته‌ایم؛ ایشان با آن مقام بلندش، هر […]

سه پیشنهاد برای اربعین امسال

اربعین به مزار شهدا برویم یا در پشت‌بام خانه زیارت‌نامه بخوانیم

پیشنهاد دوم این است که روز اربعین-اگر شرایط کرونا اجازه داد- به مزار شهدا برویم؛ با مراسم یا بی‌مراسم! اربعین روز زیارت شهداست. ما سنت زیارت شهدا را از حضرت زهرا(س) یاد گرفته‌ایم؛ ایشان با آن مقام بلندش، هر هفته به زیارت شهدا می‌رفت.

اصلاً رسم بشود که اربعین به یاد شهیدان کربلا به مزار شهدایمان مراجعه کنیم. اگر توانستیم آنجا یک صوتی از نوحه‌های اربعین را پخش کنیم و اگر توانستیم آنجا مراسم بگیریم؛ با توجه به اینکه آنجا فضای باز هست.

امام‌باقر(ع) می‌فرماید: عاشورا اگر نتوانستید کربلا بروید، به صحرا بروید و عزاداری کنید. این اتفاق در اربعین هم می‌تواند تکرار شود. (کامل‌الزیارات/۱۷۴) همچنین می‌فرماید: اگر نتوانستید کربلا بروید، به پشت‌بام خانه بروید و از آنجا امام‌حسین(ع) را زیارت کنید.

چقدر زیباست که عصر روز اربعین، آدم به پشت‌بام خانه برود و یک زیارتنامه‌ای بخواند و یک نالۀ غریبی را از چند خانه آن‌طرف‌تر خطاب به کربلای امام‌حسین(ع) بشنود.

در پشت‌بام خانه هم اگر همسایه‌ها موافق باشند و صدا اذیت‌شان نکند، می‌شود یک بلندگوی کوچکی بگذارید و زیارت عاشورا بخوانید تا صدایش به بقیه برسد.

علیرضا پناهیان
نشست هم‌اندیشی فعالین اربعین – ۹۹.۷.۴

پسندیدم(۰)نمی پسندم(۰)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان