کد خبر: 1338

تاریخ انتشار: دی ۸, ۱۳۹۷

سلسله بحث هایی به میمنت چهل سالگی انقلاب اسلامی

شاهکارهای پهلوی قسمت دوم

  «به قلم دکترامیرحمزه مهرابی» بی دینی حاکمان تنها کشور شیعی براساس اسناد و شواهد تاریخی، شاهان پهلوی و خاندان آنها هیچ اعتقادی به دین و مذهب نداشتند و تظاهر به دین داری، برای فریب افکار عمومی و جلو گیری ازاعتراضات علما و مردم صورت می گرفت. اینان نه تنها با نماد ها و ارزشهای […]

 

«به قلم دکترامیرحمزه مهرابی»

بی دینی حاکمان تنها کشور شیعی

براساس اسناد و شواهد تاریخی، شاهان پهلوی و خاندان آنها هیچ اعتقادی به دین و مذهب نداشتند و تظاهر به دین داری، برای فریب افکار عمومی و جلو گیری ازاعتراضات علما و مردم صورت می گرفت. اینان نه تنها با نماد ها و ارزشهای دینی در جامعه مقابله می کردند بلکه در زندگی شخصی نیز اعتقادی به دین و مذهب نداشتند. در اینجا به ذکر چند مورد ازگفته نزدیکان رضا شاه و محمد رضا پهلوی بسنده می کنیم :

#بی_دینی_رضا_خان

به گفته ی تاج الملوک آیرملو( همسر رضاشاه):
«رضا اهل نماز و روزه و این قبیل امور نبود، به اصطلاح هرهری مذهب بود.» رضاشاه برای بی دینی خود استدلال هم ارایه می کرد. وی می گفت: «مگر خدا عرب هست که ما باید روزی ۵ نوبت با او عربی صحبت کنیم؟! روزه هم نمی گرفت و می گفت انسان هر وقت گشنه می شود باید غذا بخورد والّا دچار مریضی خواهد شد.» همچنین می گفت: «اسلام دین و آیین عرب های بیابان گرد است وبه ما چه ربطی دارد »
به گفته وی افرادی مثل : فروغی، کسروی، ادیب الممالک ، در بی دینی رضاشاه و فرزندان وی مؤثر بودند. خصوصاً فروغی با تمجید از دین زرتشت و نقل داستان های تاریخی «باعث می شد که بچه های من کلاً از دین و مذهب و عرب ها متنفر شوند.»

حبیب ا… رشیدیان که سالها پیش از سلطنت رضاخان، پیک مخصوص او با انگلیسی ها بوده ،در خاطرات خود می گوید :
« معرفِ رضاخان به انگلیسی ها برای حکومت آینده ایران ، عین الملک از بزرگان بهاییت بود. این معرفی نشان می دهد که رضاخان فردی بی دین بوده است.

شاهپور غلامرضا می‌گوید:
“پدرم از این که مردم ایران مسلمان هستند، همیشه ناخشنود بود اما قدرت مقابله با آنها را نداشت. پدرم به افتخارات گذشته ایران می‌اندیشید و اگر ماجرای شوم شهریور ۱۳۲۰ پیش نمی‌آمد و ایران اشغال نمی‌شد و فرصت و مجال کافی می‌یافت، بساط اسلام را از این کشور جمع می‌کرد »

احمد علی مسعود انصاری پسر خاله فرح و همدم نزدیک محمد رضا شاه می گوید :
« بارها از محمد رضا می شنیدم که می گفت : پدرم اعتقادی به خدا نداشت .
همچنین می گوید رضا خان فرزندانش (از جمله محمد رضا و اشرف ) را برای درس خواندن به مدرسه بهاییان فرستاد از این رو محمد رضا به تمام دستورات بهایی آشنایی دارد »

این بحث ادامه دارد ⏪

 

قسمت قبل را می توانید از اینجا بخوانید « کلیک کنید » 

 

منابع :
زندگی خصوصی محمدرضا شاه پهلوی، پیرانی، احمد. تهران: به آفرین، ۱۳۸۲٫
سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی، ترجمه عباس مخبر، تهران: طرح نو، ۱۳۷۱
خدمتگزار تخت طاووس،ر پرویز راجی، ، ترجمه ح . ا . مهران، تهران: انتشارات اطلاعات، ۱۳۷۸

پسندیدم(۴)نمی پسندم(۲)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان