کد خبر: 3029

تاریخ انتشار: اسفند ۲۶, ۱۳۹۷

ضرورت تشکیل حکومت دینی در دوران غیبت – قسمت سوم

برای خواندن قسمت های قبل اینجا کلیک کنید بخش سوم : دلایل عقلی( نظر اندیشمندان ) اغلب علما ، فلسفه و جامعه شناسان ، تشکیل حکومت را درهمه شرایط و زمانها، موضوعی فطری ، ضرورت اجتماعی و امری بدیهی می دانند . برخی از نظرات را بدون شرح و توضیح با هم مرور می کنیم […]

برای خواندن قسمت های قبل اینجا کلیک کنید

بخش سوم : دلایل عقلی( نظر اندیشمندان )

اغلب علما ، فلسفه و جامعه شناسان ، تشکیل حکومت را درهمه شرایط و زمانها، موضوعی فطری ، ضرورت اجتماعی و امری بدیهی می دانند . برخی از نظرات را بدون شرح و توضیح با هم مرور می کنیم :
🔸افلاطون: وصول به سطح والای زندگی ، بدون دولت امکان پذیر نیست
🔹 ارسطو: تشکیل دولت از مقتضیات طبع بشری است؛ زیرا انسان بالطبع موجود اجتماعی است و کسی که قائل به عدم لزوم دولت است، روابط طبیعی را ویران می کند و خود یا انسانی وحشی است یا از حقیقت انسانیت خبر ندارد
🔸ابن خلدون از متفکرین اسلامی، نیز فطری بودن زندگی اجتماعی را برای انسان دلیل بر ضرورت تعاون و تشکیل حکومت و پیروی از یک مرکزیت سیاسی می داند و می گوید: مسئله ضرورت تشکیل حکومت برای ایجاد نظام و عدالت و ارتقای زندگی انسانی با دید عقلی و نیز از دیدگاه شرع و اسلام از قضایایی است که تصور دقیق آن، ما را از توسل به استدلال بی نیاز می سازد.

🔹صاحب جواهر، درباره ضرورت تشکیل حکومت می گوید:«این مسئله از امور واضح و روشن است و نیاز به دلیل ندارد».
♦️هم چنین امام خمینی (ره) فرمودند:
«هر که اظهار کند که تشکیل حکومت اسلامی ضرورت ندارد، منکر ضرورت اجرای احکام اسلامی شده و جامعیت و جاودانگی دین مبین اسلام را انکار کرده است».
🔹#شهید_ثانی (ره) می گوید:
«اقامه حدود، خود قطعاً نوعی حکومت است که در آن، مصلحت عمومی جامعه مورد نظر است و موجب ترک گناهان و محارم و مانع انتشار مفاسد و زشتی ها می شود».
🔸فیض کاشانی (ره)می گوید:
«… اجرای حدود و تعزیرات و سایر سیاست های دینی از ضروریات شریعت و از بزرگ ترین و مهم ترین اهداف بعثت انبیا است، اگر این ها ترک شود، نبوت از بین می رود، دین نابود می گردد، فتنه و آشوب، سراسر جامعه را در بر می گیرد، گمراهی رواج می یابد، جهل و نادانی گسترش پیدا می کند، شهر ها رو به نابودی رفته و مردم هلاک می شوند، از گرفتار شدن به این امور به خدا پناه می بریم».
✅نتیجه :
۱⃣انسان موجودی اجتماعی است؛
۲⃣اجتماع بشری نیاز به قانون دارد؛
۳⃣ضمانت اجرای قانون، تشکیل حکومت است ؛
۴⃣اسلام که دین خاتم و کامل است، نیازمند تشکیل حکومت است؛
۵⃣دین اسلام برای همه زمان ها و همه مکان هاست .
۶⃣پس تشکیل حکومت اسلامی در همه زمان ها و مکان ها یی که امکان پذیر باشد، ضروری است.
این بحث ادامه دارد ⬇️

پسندیدم(۱)نمی پسندم(۰)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان