کد خبر: 3870

تاریخ انتشار: اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸

قسمت اول

«عراقچی میزان سواد،کاردانی و تعهد دولت روحانی را لو داد» / به قلم امیر حمزه مهرابی

برای دیدن تمامی قسمت ها کلیک کنید به قلم امیر حمزه مهرابی همیشه این سوال را در ذهن داشتم که چرا مجموعه دولت روحانی از مناظره پیرامون برجام ، FATF و سند ۲۰۳۰ طفره می روند ؟چرا مفاد برجام ،توافقات و مذاکرات بین المللی و متن و ضمائم FATF را محرمانه تلقی کرده و از […]

برای دیدن تمامی قسمت ها کلیک کنید

به قلم امیر حمزه مهرابی

همیشه این سوال را در ذهن داشتم که چرا مجموعه دولت روحانی از مناظره پیرامون برجام ، FATF و سند ۲۰۳۰ طفره می روند ؟چرا مفاد برجام ،توافقات و مذاکرات بین المللی و متن و ضمائم FATF را محرمانه تلقی کرده و از دید مردم و حتی کارشناسان و نمایندگان مخفی می کنند؟
سخنان آقای عراقچی (معاون سیاسی وزارت امور خارجه) درگفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو، در خصوص احتمال اخراج افغانستانی ها، پرده از اسراری را برداشت که تاکنون سعی در پرده پوشی داشتند. ایشان در این مصاحبه ، جلوه ای از میزان اطلاع، نوع نگرش، عیار تعهد ،مسئولیت پذیری و هوشمندی دولتمردان و ریشه بی کفایتی در حل مشکلات افتصادی، سیاسی و بین المللی را آشکارا به نمایش گذاشت، به قول سعدی « تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد » .

در اینجا به اختصار به چند مورد اشاره می شود:

-فاجعه بی اطلاعی دیپلمات ارشد

آمار و اطلاعاتی که ایشان مبنای قضاوت و تحلیل خود قرار دادند، یا از روی بی اطلاعی است یا عمدا خلاف واقع بیان کردند.وی گفت:

۳ میلیون افغانی در ایران حضور دارند که۲ میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده اند و ۳ تا ۵ میلیارد دلار ارز از ایران خارج می کنند . در حالی که:

🔸 اغلب افغانی ها با خانواده در ایران زندگی می کنند و زنان ، بچه ها ، پیرمردان و پیره زنان شغلی ندارند و درآمدشان را نیز در ایران خرج می کنند.
🔹افغانستانی ها مشاغل سختی را انجام می دهند که کمتر ایرانی تن به آن کار می دهد.
🔸بسیاری از این ها در ایران سرمایه گذاری کرده اند که به رونق اقتصادی و اشتغال منجر شده است که به گفته شهردار مشهد بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان فقط درمشهد سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
🔹با توجه به کاهش ارزش ریال در نتیجه بالارفتن ارزش پول ملی افغانستان و با عنایت به دستمزد پایین افغانستانی‌ها، واقعاً تبدیل پول ایران به ارز و حواله آن به افغانستان برایشان مقرون به صرفه‌ نیست.
🔸در شرایط تحریم بین المللی، بیشتر حجم مبادلات تجاری ایران و افغانستان (که عدد کوچکی هم نیست) توسط همین مهاجران افغانستانی انجام می‌پذیرد.
🔹در مورد هزینه درمان نیز خوب است ایشان بدانند ؛افرادی که به‌صورت قانونی و با در دست داشتن گذرنامه در ایران اقامت دارند هزینه‌های درمانشان را به‌صورت ارزی پرداخت می‌کنند و آن دسته از افغانستانی‌هایی که به‌صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند باید هزینه‌های درمان را بصورت آزاد پرداخت کنند.
پس ادعای فشار اقتصادی از جانب برادران افغانستانی با واقعیت همخوانی ندارد..

پسندیدم(۶)نمی پسندم(۲)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان