کد خبر: 1550

تاریخ انتشار: دی ۱۶, ۱۳۹۷

سلسله بحث هایی به میمنت چهل سالگی انقلاب اسلامی

مراسم چهارشنبه سوری پهلوی همراه با آدم سوزی

  « شاهکارهای پهلوی »(۴) به قلم دکتر امیر حمزه مهرابی 🔴اگر جهانیان و مردم ایران از قتل خاشقچی توسط بن سلمان متنفر شدند، خوب است بدانند این نوع جنایت ها بلکه وحشتناک تر توسط رضا خان و محمد رضا علیه مخالفان به دفعات صورت می گرفت . 📛یک نمونه از هزاران جنایت در زمان […]

دکتر امیر حمزه مهرابی

 

« شاهکارهای پهلوی »(۴)

به قلم دکتر امیر حمزه مهرابی

🔴اگر جهانیان و مردم ایران از قتل خاشقچی توسط بن سلمان متنفر شدند، خوب است بدانند این نوع جنایت ها بلکه وحشتناک تر توسط رضا خان و محمد رضا علیه مخالفان به دفعات صورت می گرفت .

📛یک نمونه از هزاران جنایت در زمان پهلوی :
در مراسمی که به مناسبت چهارشنبه سوری بر پا شده بود به دستور اشرف و در حضور محمد رضا و خاندان پهلوی، مدیر مسئول روزنامه شورش( کریمپور شیرازی) به طرز فجیعی شکنجه کردند و سپس پالان خر بر پشت وی نهادند و با ریختن نفت بر روی وی ، او را زنده زنده در اتش سوزاندند و از جان کندنش به وجد آمده، جشن و سرور برپا کردند.

🔹امیر مختار کریمپور شیرازی،متولد شهراستهبان ازاستان فارس نویسنده و مدیر روزنامه شورش بود که در جریان ملی شدن صنعت نفت هوادارمصدق بود وانتقاداتی علیه شاه و خانواده اش ابرازمی کرد. کریمپور چندین باردستگیر و زندانی و هفته نامه اش تعطیل شد ولی هر باربا حمایت مصدق آزاد می شد و به کار خود ادامه می داد . تا اینکه پس ازکودتای ۲۸ مرداد و سقوط دولت مصدق، وی که مدتی مخفی بود را دستگیر، زندانی و شکنجه کردند.

♦به گفته هم سلولی های کریمپور : «میزان شکنجه‌هایی که بر وی اعمال گردید از آنچه بر تمام زندانیان دیگر رفت شدیدتر و دردناک‌تر بود تا جاییکه در مدت ۶ ماه موهایش سفید شد در حالی که ۳۳ سال بیشتر نداشت.»

✍استاد شفیعی کدکنی در این زمینه می نویسند:

غروب روز ۲۳ اسفند ۱۳۳۲ در میدان پادگان لشگر ۲ زرهی که اسارتگاه دکتر مصدق، دکتر حسین فاطمی، کریمپور شیرازی و بقیه قربانیان کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ بود، مراسم چهارشنبه سوری شاهانه، که هم زمان با تولد رضاخان میرپنج شده بود،انجام گرفت.
اینان کریمپور(شاعر و مدیر شجاع و مبارز روزنامه ی شورش) را از زندان بیرون کشیدند، به دستور اشرف؛پیکرش را آلوده به نفت کردندمدتی او را به توهین و تمسخر گرفتند
سپس پالانی بر کول وی نهادند دستور دادند با چهاردست و پا راه برود.با افروختن آتش، جشن منحوسشان را آغاز کردند. زندانی به هر سو می دوید و فریاد سوختم سوختم سرمی داد ، شعله آتش همه بدن او را فرا گرفته بود و تماشاگران( خاندان پهلوی) قهقهه سر می دادند.
افراد بیرون زندان کسی ندانست که آن شب، در زندان لشگر ۲ زرهی چه گذشته است. تنها همین را فهمیدند که روزنامه های تهران خبر از آتش گرفتن کریمپور شیرازی و مرگ وی دادند.

💥بعد از انقلاب روزنامه اطلاعات در تاریخ ۴ اسفند ۵۷ در صفحه نخست به افشای شیوه قتل کریمپور شیرازی، پرداخت و از قول دکتر اسدالله مبشری وزیر دادگستری نوشت:
«اسنادی به دست آورده‌ایم که نشان می‌دهد، کریمپور شیرازی روزنامه نگار آزاده و مخالف شاه، پس از کودتای ۲۸ مرداد طی مراسم ویژه‌ای در جشنی که شاه برپاکرده بود، در برابر چشمان او، اشرف و گروهی از نزدیکانش به آتش کشیده شده است. این مراسم وحشیانه به دستور شاه برپاشد، و ساعت‌ها ادامه داشت.

🌚اما مردم بویژه جوانان بدانند که سازمان های حقوق بشری و سازمانهای بین المللی و ابرقدرت ها، هیچوقت شاه را بخاطر این جنایت ها محکوم و سرزنش نکردند.

منبع :
شورش(زندگی و مبارزات کریم پور شیرازی) نوشته: علی اشرف درویشان و محمدرضا آل ابراهیم. نشر چشمه، ۱۳۸۳،

پسندیدم(۵)نمی پسندم(۲)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان