کد خبر: 2209

تاریخ انتشار: بهمن ۱۷, ۱۳۹۷

قسمت چهارم : انقلاب در گراش به روایت دکتر امیر حمزه مهرابی

  «دکتر امیرحمزه مهرابی» چهره نام آشنا و فعال فرهنگی کشوری و اهل گراش، یکی از پیشگامان و مردان مبارز قبل از انقلاب در گراش است با خاطراتی زیبا و تلخ و شیرین از این پیروزی بزرگ تاریخ مردمان دلیر ایران. روایتی که اگر چه از هر زبان که بشنوی نامکرر است، اما قلم و […]

 

«دکتر امیرحمزه مهرابی» چهره نام آشنا و فعال فرهنگی کشوری و اهل گراش، یکی از پیشگامان و مردان مبارز قبل از انقلاب در گراش است با خاطراتی زیبا و تلخ و شیرین از این پیروزی بزرگ تاریخ مردمان دلیر ایران. روایتی که اگر چه از هر زبان که بشنوی نامکرر است، اما قلم و بیان شیوا و روان  این استاد گرانمایه ،حلاوت دیگری دارد. پس با هم و بی‏ هیچ مقدمه‏ ای به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر، حرف های دلنشین او را مرور کنیم.

قسمت های پیشین را از اینجا بخوانید ( کلیک کنید)

 

۱۰ – فرار شاه از ایران

محمد رضا شاه که از جانب انقلابیون به شدت در تنگنا قرار گرفته بود، مرتب نخست وزیر عوض می کرد و وعده های عوام فریبانه می داد . اما روز به روز دامنه اعتراضات و اعتصابات گسترش می یافت . اشعار آن روز مردم این بود که :

ما میگیم شاه نمی خواییم، نخست وزیر عوض میشه

ما میگیم خر نمی خواییم، پالون خر عوض میشه

توپ ، تانک مسلسل دیگر اثر ندارد

شاه بجز خودکشی راه دگر ندارد

حدود یک ماهی از روی کارآمدن دولت نظامی ازهاری گذشت و خون های زیادی از مردم انقلابی ریخته شد ولی او هم کاری از پیش نبرد و دولتش سقوط کرد. شاهپور بختیار که از جبهه ملی و ظاهراً از مخالفین شاه بود ، برای انحراف افکار عمومی از سوی شاه بعنوان نخست وزیر منصوب شد(۱۶ دی ماه ۵۷) ولی یک هفته بعد، امام خمینی شورایی به نام شورای انقلاب ( شبیه دولت) تشکیل داد تا کشور را اداره کند.

تا اینکه شاه ظهر روز شنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۵۷ به همراه فرح  و چند تُن طلا ،جواهرات و دلار از ایران فرار کرد و بختیار را به نخست وزیری و هیأتی را به عنوان نیابت سلطنت منصوب کرد . در آن روز مردم گراش همگام با تمام مردم ایران ، به خیابان ریختند و اینقدر بادام سبز و شیرینی و شکلات کاکائویی و پول ریختند که وصف آن روز و حال و هوای مردم حقیقتا محال است.

بعضی از شعارهای آن روزها :

دگر شاه در به در شد ولیعهد بی پدر شد

تا شاه کفن نشود این وطن ، وطن نشود

شاه فراری شده سوار گاری شده

بختیار ، بختیار ای سگ بی اختیار

با فرار شاه از ایران ، مجسمه های شاه از میادین شهر به زیر کشیده شد، عکس او از روی اسکناس ها کنده شد و تقریبا کنترل شهرها از دست عوامل شاه خارج شد.

در گراش نیز کمیته های مردمی تشکیل شد و کنترل شهر را بدست گرفت و پست های شبانه در سطح شهر و جاده ها برقرار شد .

 

۱۱- تظاهرات  گسترده مردم گراش  

راهپیمایی ۲۸ صفر ۵۷ (مطابق با ۷ بهمن) یکی از بی نظیرترین تظاهرات های مردم گراش بود. در این تظاهرات تقریباً همه شرکت کردند، حتی الله قلی خان (شهردار رژیم شاه) هم چند قدمی با راهپیمایان همراه شد . شمارش معکوس عمر رژیم شاه شروع شده بود. اغلب شهرها به دست انقلابیون اداره می شد. حضور مأمورین پاسگاه ژاندارمری گراش در شهر، روز به روز کمتر می شد. به علت اعتصاب کارکنان پالایشگاه ها ، نفت و بنزین به شدت کم یاب شده بود. در آن زمستان ، مردم شعار می دادند «به کوری چشم شاه زمستون هم بهاره» . مردم در مصرف نفت و ارزاق عمومی بشدت صرفه جویی می کردند و هر کس تلاش می کرد موجودیِ خود را در اختیار دیگری قرار دهد. واقعاً جو ایثار و صمیمیت و همدلی بین همه مردم و در همه جا حاکم بود. انسان خیال می کرد قیامت بر پا شده و همه در بهشت بسر می بریم . بعضا فکر می کردیم داریم خواب می بینیم آیا این همان مردمی هستند که تا چند ماه پیش برای همه چیز حرص می زدند و سر هم کلاه می گذاشتند و …

۱۲-ورود امام خمینی به ایران

از اوایل بهمن ماه ، خبر ورود امام به ایران هر روز اعلام می شد ولی بلافاصله تکذیب می گردید. انتظار مردم به سر آمده بود و برای دیدن امامشان پس از ۱۵ سال لحظه شماری می کردند. بختیار تهدید می کرد؛ فرودگاه بسته است و هر هواپیمایی که بدون اجازه وارد فضای ایران شود ( منظورش هواپیمای حامل امام بود) می زند.

امام نیز از فرانسه اعلام کرد اگر مقدّر است شهید شوم، دوست دارم در میان هموطنانم شهید شوم و می فرمود در اولین فرصت ممکن به ایران خواهم آمد. شوق و دلهره همزمان سراسر وجودمان را فراگرفته بود و خواب و خور را از ما سلب کرده بود.

– بالاخره بختیار تحت فشار سنگین مردم، تسلیم شد و فرودگاه را باز کرد و اعلام شد امام خمینی صبح روز ۱۲ بهمن سال ۵۷ به ایران باز می گردند و گزارش ورود امام از تلویزیون پخش خواهد شد. ما تلویزیون نداشتیم . از مجموع خانه های محله ما ، فقط منزل پسر عمویم (حاج حسن مهرابی) یک تلویزیون کوچک سیاه و سفید داشتند . همه اهل محل در آنجا جمع شدیم تا لحظه تاریخی ورود حضرت اما را تماشا کنیم . هنوز چند لحظه ای ازنمایش پایین آمدن امام از پلکان هواپیما نگذشته بود که گزارش قطع شد و عکس ثابتی از شاه خائن بر صفحه تلویزیون نقش بست. هر کس هر چه داشت به طرف تلویزیون پرت کرد. ولی هر چه منتظر شدیم تصویری از ورود اما نشان نداد. عده ای گریه می کردند ، برخی دعا می خواندند . من بلند شدم و در حیاط منزل ایشان قدم می زدم و فکر می کردم حتماً به فرودگاه حمله شده و خدای ناکرده برای امام اتفاقی افتاده و…ثانیه های آن دقایق به کندی می گذشت . گویا تمام غم های دنیا روی سینه ام آوار شده است تا قلبم را از تپش باز دارند. زن عمویم لیوان آبی بدستم داد، می خواستم لیوان را زمین بزنم ، حرمت ایشان را نگه داشته آب را خوردم ، کمی آرام شدم ، ناگهان نشستم و بلند بلند گریه کردم . سبک شدم و توانستم بر خود مسلط شوم . به ناچار تا شب صبر کردیم و اولین گزارش از سلامتی امام و سخنرانی معظم له در بهشت زهرا و استقبال عظیم مردمی از بخش فارسی رادیو «دوچوله » آلمان شنیدیم .رادیو های دیگر مثل «مونتکارلو» و «بی بی سی » هم آن را تایید کردند . خیالمان تا حدود زیادی راحت شد .

با استقرار امام خمینی (ره) در قم ، ستاد ویژه ای تشکیل گردید و قرار شد هیأتی از گراش وتنی چند از گراشی های شاغل در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بیعت با امام ، رهسپار قم شوند .اینکه چه کسانی بروند و چه کسانی در گراش برای برقراری امنیت و تداوم انقلاب بمانند ، جر و بحث بود تا اینکه به قرعه کشی رضایت دادیم و اسم من جزء محرومین از زیارت امام ثبت شد .

پسندیدم(۴)نمی پسندم(۰)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان

 • وام جدید فرزند آوری چقدر است؟

  بانک مرکزی اعلام کرد: برای فرزند دوم ۶۰ و برای فرزند سوم ۹۰ میلیون وام. بانک مرکزی در سال جدید برای فرزندانی که بعد از ۱۴۰۰ به دنیا آمده‌اند، وام قرض‌الحسنه ۳۰، ۶۰، ۹۰، ۱۲۰…

 • طبق روال هر سال

  شعرا با رهبر انقلاب دیدار کردند

    در شب ولادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)، جمعی از اهالی شعر میهمان رهبر انقلاب شدند.   جمعی از اهالی شعر میهمان در شب ولادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)…

 • احتمال اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت

  *♦️احتمال اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت* 🔹مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی: باید زیرساختی فراهم شود تا همزمان با اینکه افراد کارت بانکی خود را برای پرداخت…

 • اردو جهادی دانشجویان

  به‌گزارش گراش انقلابی به نقل از جهادگران| برگزاری اردو جهادی آموزشی در قالب پویش ملی لبخند ایران به همت دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان پردیس امیرکبیر در حاشیه‌شهر کرج، استان #البرز   🇮🇷 #لبخند_ایران * [jahadgaran](https://ble.ir/jahadgaran)…