کد خبر: 6886

تاریخ انتشار: دی ۲۱, ۱۳۹۸

ملاحظاتی پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی/ به قلم دکتر امیرحمزه مهرابی

انتشار در کانال گرا/ به قلم دکتر امیرحمزه مهرابی ۱️⃣ – شنیدن خبر اصابت هواپیما مسافری با موشک خودی، برایم غمبار تراز سه حادثه قبل بود ( شهادت سردار سلیمانی، جان باختن تشییع کنندگان و سقوط هواپیما ) ۲️⃣-اینکه به دستور رهبری، ستاد کل نیروهای مسلح صادقانه، شفاف و بدون لاپوشانی و پس از انجام […]

انتشار در کانال گرا/ به قلم دکتر امیرحمزه مهرابی

۱️⃣ – شنیدن خبر اصابت هواپیما مسافری با موشک خودی، برایم غمبار تراز سه حادثه قبل بود ( شهادت سردار سلیمانی، جان باختن تشییع کنندگان و سقوط هواپیما )
۲️⃣-اینکه به دستور رهبری، ستاد کل نیروهای مسلح صادقانه، شفاف و بدون لاپوشانی و پس از انجام تحقیقات بی طرفانه و بدون عجله و شتاب، واقعیت را با مردم در میان گذاشت و ضمن عذر خواهی،کلیت نظام مسئولیت خطای یک نیروی نظامی خود را پذیرفت، اقدامی در خور شان نظام جمهوری اسلامی بود و از این بابت باید از مسئولین تشکر کرد.
کاری که در گذشته، شوروی و آمریکا در حوادث و خطای مشابه ،مسئولیتش را نپذیرفتند و هرگز عذر خواهی نکردند (حتی در بمباران هسته ای ژاپن که عمدی و غیر ضروری بود)
۳️⃣-قضاوت در مورد حوادث و پدیده ها، باید با توجه به شرایط مختلف زمانی، مکانی و… صورت گیرد.با توجه با اطلاعات پراکنده ای که بدست ما رسیده .چند نکته بیان می شود :

♦️نکته اول : هواپیمای مذکور نقص فنی داشته و علی رغم مخالفت کارشناسان فنی ایران، با مسئولیت کارشناسان فنی و خلبان اوکراینی هواپیما پرواز می کند و قاعدتا چون پدافند هوایی در جریان این پروازهای رسمی بوده، هیچ اتفاقی نمی افتد ولی پس از مدتی دچار نقص فنی وآتش سوزی می شود. خلبان دور میزند و در مسیری هماهنگ نشده و در منطقه ممنوعه با کم کردن ارتفاع، به سمت فرودگاه حرکت می کند.

♦️نکته دوم :حال در نظر بگیرید ، یک سرباز مدافع وطن در شرایطی که چند ساعت قبل کشورش با آمریکا وارد یک درگیری تمام عیار شده و احتمال هرگونه حمله متقابل از سوی دشمن جانی و خون خوار را می دهد ، سابقه حملاتی مشابه حادثه ۱۱ سپتامبر و حمله انتحاری با هواپیمای مسافربری را در ذهن دارد و حفاظت منطقه بسیار حساسی نیز به وی سپرده شده است .
در چنین شرایطی هواپیمایی به شکل نامتعارف، ودر زمانی غیر از زمان های اعلام شده ، به منطقه ای غیر از کریدور تعیین شده و در مسیری غیر معمول دارد، به سمت نقطه حساس،حیاتی و ممنوعه شیرجه می رود.

♦️نکته سوم : پدافند هوایی در چند ثانیه باید تصمیم بگیرد که چه عکس العملی نشان دهد ، خودتان را جای این فرد بگذارید. آیا باید نظاره گر این باشد که اتفاقی وحشتناکتر از ۱۱ سپتامبربه وقوع بپیوندد ؟ یا جلو وقوع حادثه ای به مهمتر، بزرگتر و حساستر( به زعم خودش) را بگیرد؟

۴️⃣- لاشخورهایی که می خواهند از این حوادث به نفع ارباب خونخوار و جریان سیاسی خود بهره برداری نمایند، بدانند؛
هم مردم ما کریمانه و بزرگوارانه خطای فرزندان دلسوز و مظلوم خود که چهل سال است با بذل جان خویش، از امنیت و آسایش آنان دفاع کرده اند را خواهند بخشید
وهم مدافعین وطن از این خطای سهوی عبرت می گیرند و ضمن برطرف کردن نواقص سیستم هشدار دهنده، متواضعانه این اشتباه یکی از نیروهای خود را خواهند پذیرفت و به نحوه شایسته جبران خواهند کرد. هرچند هیچ چیزی جای یک تار موی این عزیران را پر نخواهد کرد.

۵️⃣توصیه برادرانه به فرماندهان و مدافعان وطن این است که از غرور کاذب پرهیز کنند و به جای اتکا به قدرت تکنولوژی، توکل و تضرع به در گاه الهی را ( مثل دوران دفاع مقدس و شبهای عملیات ) سر لوح خود قرار دهند. چنان که دعای توسل و مناجات فرماندهان و رزمندگان، عامل اصلی موفقیت و مصونیت از اشتباه و خطا بود. در دوران مقدس نیز هرگاه به توان ونقشه خود مغرور می شدیم، خداوند طعم تلخ شکست را به ما چشانید تا تربیت شویم . متاسفاه این روزها به غیر از رهبر عزیز و سردار قاآنی، ندیدم کسی یادی از خدا و قدرت خدا بکند و این می تواند یکی از اسرار تلخکامی ها باشد.
رمز موفقیت امثال شهیدان کاظمی ، تهرانی مقدم و سلیمانی در برنامه ها و محبوبیت آنان نزذ مردم، تواضع و،توکل و توسل دائمی به درگاه الهی بود . مطمئنا در این صورت است که خداوند نصرتش را ارزانی خواهد داشت :
هان مشو نومید چون واقف نِه‌ ای از سِرّ غیب
باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور

پسندیدم(۹۳)نمی پسندم(۹)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان