کد خبر: 8303

تاریخ انتشار: شهریور ۶, ۱۳۹۹

همزمان با هفته دولت؛ پروژه احیای قنات کشکویه ارد به بهره‌برداری رسید

همزمان با هفته دولت فاز نخست پروژه احیا و مرمت قنات و استخر کشکویه شهر آرد شهرستان گراش با حضور اصغر فرودی فرماندارگراش ، امام جمعه، بخشدار و اعضای شورای اسلامی بخش ارد، مسئول دفتر نماینده مردم در مجلس و جعی از مسئولان بخش و شهرستان به بهره‌برداری رسید. فاز نخست احیای و مرمت قنات […]

همزمان با هفته دولت فاز نخست پروژه احیا و مرمت قنات و استخر کشکویه شهر آرد شهرستان گراش با حضور اصغر فرودی فرماندارگراش ، امام جمعه، بخشدار و اعضای شورای اسلامی بخش ارد، مسئول دفتر نماینده مردم در مجلس و جعی از مسئولان بخش و شهرستان به بهره‌برداری رسید.

فاز نخست احیای و مرمت قنات کشکویه آرد با لوله گذاری۳۳۰۰ متر انتقال آب به بهره برداری رسید. استخر ذخیره آب و ایستگاه پمپاژ قنات نیز ظرفیت آبگیری ۳۶۰۰ متر مکعب را دارد. برای ساخت این پروژه از محل اعتبارات استانی ۷۹۰ میلیون تومان هزینه شده است. این طرح آب و خاک در بخش ارد مشارکت ۱۵۰میلیون تومانی سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز به همراه داشته است
اصغر فرودی فرماندار گراش چهارشنبه ۵ شهریور ماه در چهارمین روز از هفته دولت در آیین بهره برداری از این پروژه گفت: توسعه شبکه های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی شهرستان گراش ضروری است و در این راستا ترمیم قنات های قدیمی در مناطق بخش ها و روستاهای تابعه برای رونق و توسعه بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال در دستور کار قرار دارد


فرماندار گراش با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی شهرستان، اظهار داشت: توسعه بخش کشاورزی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد و باید این بخش به صورت ویژه حمایت شود.
اصغر فرودی با تشریح عملکرد دولت در شهر آرد، گاز رسانی، افتتاح شهرداری، احداث ساختمان بخشداری، مرکز ترویج جهاد کشاورزی( پروژه نیمه تمام) احداث زمین چمن مصنوعی، احداث ساختمان مرکز جامع سلامت و توسعه بخش بهداشت و درمان، استقرار اورژانس ۱۱۵، اجرای طرح هادی، تسطیح لیزری ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی، راه اندازی مرکز خرید گندم، آبرسانی از خط انتقال سد سلمان فارسی( با حضور مسئولین استانی هفته آینده به بهره برداری خواهد رسید) ساخت خانه عالم، ساخت دفتر امام جمعه، توسعه شبکه مخابرات و نصب دستگاه BTS، توسعه روشنایی و تقویت زیرساخت های افت ولتاژ برق، احداث آموزشگاه و توسعه فضای آموزشی، احداث محور ارد- مز( در حال تکمیل شدن) بهسازی و تکمیل بلوار و جاده ورودی ارد، ساماندهی گلزار شهدا، ساماندهی و کانال کشی قنات و پروژه گردشگری بنو، احداث تونل شهدای خلیج فارس( در حال ساخت)، ایجاد آبادی و تشکیل روستاهای تابعه) را از مهمترین اقدامات انجام شده در شهر ارد در چند سال اخیر عنوان کرد

 

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر با بیان اینکه هفته دولت نماد کار و تلاش در عرصه آبادانی کشور است، گفت: توسعه شهرستان گراش با تلاش شبانه روزی و همدلی مسئولین و مردم شتاب خوبی گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی علوی امام جمعه ارد خدمت به مردم را بالاترین ارزش دینی دانست و گفت: خدمت به مردم مطابق روایات و احادیث از زیباترین و باارزشمندترین کارها نزد خدای متعال است.

یوسف نور افکن بخشدار ارد از بهره برداری طرح آب رسانی به این بخش خبر داد و افزود: با پیگیری های جدی فرماندار و مسئولین مربوطه طرح آبرسانی از خط سد سلمان فارسی به بخش ارد با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان به زودی افتتاح می شود
حسن مرادی سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گراش افزود: با هدف جلوگیری از هدر رفت آب قنات و ترغیب کشاورزان و سهم بران آب قنات کشکویه ارد، طی دو فاز یک میلیارد و ۶۸۲ میلیون تومان صرف احیا قنات متروکه کشکویه خواهد شد.
وی گفت: فاز اول طرح با اعتباری افزون بر ۷۹۰ میلیون تومان مراحل لایروبی ، اجرای خط انتقال آب به میزان ۳۳۰۰ متر از مظهر قنات با لوله ۱۰ اینچی پلی اتیلن به اراضی کشاورزی پایین دست و احداث یک باب استخر ذخیره آب با گنجایش ۳۶۰۰ متر مکعب به پایان رسیده است .
مرادی اضافه کرد : قبل از اجرای فاز اول طرح به دلیل هدر رفت، انسداد و ریزش مسیر آب قنات، میزان آب استحصالی قنات حدود ۱۲ لیتر بر ثانیه بود و پس اتمام فاز اول به ۵۰ لیتر بر ثانیه رسیده است.

وی با اشاره به رونقی که آب این قنات به کشاورزی شهرستان بخشیده است، گفت : با به کار گیری سیستم آبیاری تحت فشار امسال ۴۸ هکتار از اراضی پایاب قنات به کشت کنجد اختصاص یافته است.
مرادی خاطر نشان ساخت: فاز دوم طرح نیز از نیمه تیر ماه سال جاری با لوله گذاری به طول ۵۰۰ متر شروع شده است و طبق برنامه تا پایان شهریور ماه عملیات فاز دوم طرح نیز به بهره برداری خواهد رسید و ۴۸ هکتار دیگر نیز تحت شرب آب قنات قرار می گیرد و در مجموع پس از اتمام فاز دوم طرح مشکل تامین آب ۹۶ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست این قنات مرتفع خواهد شد.
وی گفت: با موفقیتی که در امر جذب و تخصیص ۶۳۷ میلیون تومان اعتبارات دولتی و همچنین مشارکت دادن مردم به میزان ۱۵۳ میلیون تومان در اجرای فاز اول این طرح داشتیم درصدد معرفی و شناساندن این طرح به عنوان یک الگوی موفق که حاصل مشارکت خوب مردم و دولت بوده در سطح استانی و حتی کشور هستیم.

در سفر یکروزه اصغر فرودی فرماندار گراش به بخش ارد سه خانه هلال در شهر ارد و دهستان های زینل آباد و آغصه از توابع شهرستان گراش به بهره برداری رسید.غلامرضا محسنی رئیس جمعیت هلال احمر گراش گفت: خانه‌های هلال مرکزی است داوطلب محور و وابسته به جمعیت هلال احمر با ساختار و فعالیت‌های داوطلبانه در سطح محلات، شهر‌ها و نقاط روستایی که با اولویت در مناطق حادثه خیز تاسیس می‌شود.
وی افزود: تشکیل کلاس‌های آموزشی، ترویج فرهنگ امداد و نجات و ارتقای سطح معلومات شهروندان برای مقابله با حوادث از مهمترین اهداف راه اندازی خانه‌های هلال است.

/گراش نیوز

پسندیدم(۰)نمی پسندم(۰)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان