کد خبر: 287

تاریخ انتشار: مهر ۲۹, ۱۳۹۷

دکتر امیر حمزه مهرابی

پاسخی روشن به سوالی جنجالی

«پاسخ به یک شبهه» اخیرا یکی از مسئولین ادارات گراش، متن شبهه ای را با عنوان« تکلیف زنان مسلمان در بهشت چیست؟ » دریکی از گروه های فضای مجازی، منتشر کرد که ای کاش مدیریت می شد و از انتشار متن و حتی خبر آن در جامعه جلوگیری می شد. از اینکه این متن، عمدی […]

«پاسخ به یک شبهه»

اخیرا یکی از مسئولین ادارات گراش، متن شبهه ای را با عنوان« تکلیف زنان مسلمان در بهشت چیست؟ » دریکی از گروه های فضای مجازی، منتشر کرد که ای کاش مدیریت می شد و از انتشار متن و حتی خبر آن در جامعه جلوگیری می شد.

از اینکه این متن، عمدی منتشر شده یا سهوی؟ و اینکه این سوال خود این آقا بوده یا نه؟ محل بحث ما نیست . اما بنده بعنوان یک دانشگاهی، نکاتی را در این زمینه عرض می کنم :

۱- طرح سوال هیچ عیب و ایرادی ندارد چنان که زنانی بوده اند که از شخص پیامبرمکرم (ص) و ائمه(ع) همین سوال( شوهران زنان بهشتی) را مطرح کرده اند و پاسخ شنیده اند که این سوال و جواب درمتون تاریخی آمده است.
ولی این متن به جای سوال، به تمسخربهشت و جهنم و احکام اسلامی پرداخته ، عدالت خدا را زیر سوال برده ، از الفاظ رکیک استفاده کرده و سخنان رسول خدا (ص) را «العیاذ بالله» داستان های خیالی معرفی کرده است .که نشان از عناد ،دشمنی وبی اطلاعی نویسنده این شبهه، از قرآن و اسلام دارد.
(از اینجا می توان فهمید که انتشار این متن بدون توجه به متن و سهوا صورت گرفته است)
۲- دو نکته کلی:
الف:اگر کسی در فهم آیات قرآن مشکل دارد ، راهش مراجعه به متخصص و مفسر قرآن است نه انتشار شبهه به همراه توهین و استهزاء در فضای عمومی
ب: بر اساس کلام خداوند، بویژه در آیات اولیه سوره نجم، تمامی فرمایشات پیامبر اسلام (ص) بدوراز هوا و هوس و مبتنی بر وحی الهی است .(وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى)
۳-خداوند در «تکلیف» و «حق» میان زن مرد به عدالت رفتار می کند لذا در پاداش های دنیوی و اخروی نیز هیچ تفاوتی بین زن و مرد قائل نشده است. آنچه در وصف همسران بهشتی در آیات قرآن آمده ،تنها بخشی از نعمت های بهشتی است ، گرچه حتی همین مورد اختصاص به مردان ندارد و شامل زنان هم می شود .
۴- طبق آموزه‌های وحیانی در بهشت هر کدام از مرد و زن از نعمت ها و لذات مناسب خود از جمله همسران پاکیزه برخوردارند و این موهبت اختصاص به مردان ندارد، چنان که قرآن کریم می فرماید:
«و لهم فیها ازواج مطهره = برای بهشتیان در آن جا همسرانی پاک و پاکیزه است».
ضمیر «هم» در آیه به همه بهشتیان، اعم از زن و مرد برمی‌گردد، نه فقط به مردان بهشتی.
ازواج جمع زوج به معنای همسر است ،نه زوجه به معنای زن.
در آیه دیگر هم می‌فرماید:
«و زوجناهم بحورعین=آنها را با همسرانی درشت و زیبا چشم تزویج گردانیم»
در این آیه هم ضمیر به همه بهشتیان برمی‌گردد. «حورعین» وصف زیبایی همسران بهشتی اعم از زن و مرد است، زیرا جمع احور (مرد سیاه چشم) و جمع حوراء (زن سیاه چشم) هر دو «حور»است. پس داشتن همسر در بهشت برای مرد و زن مطرح است.
بنا بر این تا اینجا وعده همسران پاک و زیبا چشم بود هم برای زنانی که بهشتی می شوند و هم برای مردانی که بهشتی می شوند.
۵- اما چرا بیشتر به توصیف زنان بهشتی پرداخته شده است؟
شاید یکی از علت هایش این باشد که معمولا زنان دنبال زیبایی جسمی مردان نیستند بلکه بیشتر مردانگی و قدرتمندی آنان را می خواهند از این رو در قرآن زیاد به توصیف مردان بهشتی پرداخته نشده ولی توصیف مردان بهشتی در روایات زیادی آمده است .
هرچند زیبایی زنان بهشتی را هم در قرآن توصیف نکرده و اجمالا زیبایی آنها در همان توصیف به “حور عین” آمده است ولی برای زن چند چیز مطلوب جامعه و افراد است که قرآن روی آنها بیشتر مانور داده است:
الف. پوشیده بودن زن:
زن به مثابه گوهری درخشان می ماند که زیبایی و جلای این گوهر در آن است که پوشیده باشد و این زیبایی و درخشانی در منظرعام گذاشته نشود و قرآن روی این ویژگی تاکید می کند:
حور مقصورات فی الخیام=حوریانى که در خیمه‏هاى بهشتى مستورند!
کَأَنَّهُنَّ بَیْضٌ مَکْنُونٌ=گویى از (لطافت و سفیدى) همچون تخم‏مرغهایى هستند که (در زیر بال و پر مرغ) پنهان مانده (و دست انسانى هرگز آن را لمس نکرده است)!
ب. زنی مطلوب است که فقط دلبسته شوهر باشد و به هیچ مرد دیگری دل نبسته و نبندد و این ویژگی هم در زنان بهشتی تاکید شده است:
وَعِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْف عینٌ‏=و نزد آنها همسرانى زیبا چشم است که جز به شوهران خود عشق نمى‏ورزند.
البته قرآن در بیان این مسائل حیا را تا حد لازم رعایت کرده لذا با توجه به روحیه زنان کمتر به توصیف مردان بهشتی پرداخته است.

 1.  -همچنان که مردان بهشتی از حوریان بهشتی و مصاحبت با آنها لذت می برند، زنان بهشتی هم که همان حوریان و برتر از حوریان هستند ، به مردان بهشتی عشوه می فروشند و آنها را به وصال خویش می خوانند و از زناشویی و تصاحب مردان بهشتی لذت می برند .زنان صالح که مشرف به ورود به بهشت می شوند ، از حوریان بهشتی برتر بوده و همسر مردان صالح بهشتی می شوند.
  برای زنان بهشتی نیز هر چه بخواهند هست و در بهشت زن و مرد طهارت طلبند و پلیدی و ناپاکی نمی طلبند و از این رو زنان طاهر بهشتی بر اساس فطرت پاکشان اصلا طالب مردان متعدد نیستند بلکه آنها نیز مرد خود را در هر چهره و به هر هیئت که بخواهند ، می یابند و از مصاحبت با او لذت می برند.

 

پسندیدم(۱۹)نمی پسندم(۲)
دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :3

 • محسنی

  تاریخ :

  3 - 1

  احسنت بر دکتر مهرابی
  پاسخی مستدل و عالمانه بود
  خیلی پدرانه و دلسوزانه با قضیه برخورد کرده‌اند

  پسندیدم(۳)نمی پسندم(۱)

  پاسخ

 • بی طرف

  تاریخ :

  3 - 0

  اف
  واقعا خوب جوابی منطقی هس
  باید با اون کسی که چنین سوالی مطرح کرده برخورد بشه و
  اینکه مسئولین بررسی کنن ببینم هدف از این سوال چه بوده
  واقعا اگر کسی سوال براش پیش اومده بیاید این چنین توهین و در فضای مجازی منتشر کنه ؟

  پسندیدم(۳)نمی پسندم(۰)

  پاسخ

 • قیصر

  تاریخ :

  3 - 0

  افرین بر دکتر مهربی

  پسندیدم(۳)نمی پسندم(۰)

  پاسخ

ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان