کد خبر: 1786

تاریخ انتشار: بهمن ۱, ۱۳۹۷

دکتر امیر حمزه مهرابی

شکنجه های وحشتناک، دست آورد رژیم پهلوی ( قسمت دوم)

  🔴بشکه های شیشه خورده   شهید حاج مهدی عراقی می گوید: در هر حال شکنجه همیشه بود ولی روش هایش فرق می کرد. سال ۱۳۲۸ که شهید امامی را گرفتند، ناخن هایش را کشیدند  و سال ۱۳۳۴ شهیدان نواب صفوی، خلیل طهماسبی و و یارانش  را دستگیر کرده  قبل از اعدام، آنها را توی […]

دکتر امیر حمزه مهرابی

 

🔴بشکه های شیشه خورده

 

شهید حاج مهدی عراقی می گوید:

در هر حال شکنجه همیشه بود ولی روش هایش فرق می کرد. سال ۱۳۲۸ که شهید امامی را گرفتند، ناخن هایش را کشیدند  و سال ۱۳۳۴ شهیدان نواب صفوی، خلیل طهماسبی و و یارانش  را دستگیر کرده  قبل از اعدام، آنها را توی بشکه حاوی شیشه خورده کردند و روی زمین می غلطاندند .

 

🔴سوزاندن در روغن جوش

به گفته برخی از زندانیان، آیت الله غفاری آذرشهری را پس از دستگیری زیر شکنجه های طاقت فرسا قراردادند. از جمله شکنجه هایی که به او دادند این بود که پاهای او را در میان دیگ روغن جوشان فرو بردند وگوشت و پوستش را سوزاندند.

 

🔴شوک الکتریکی- سوزن های داغ- کشیدن ناخن ها

وارد کردن شوک الکتریکی به شقیقه ها و آلات تناسلی و فرو کردن سوزن های داغ قرمز شده به زیر ناخن انگشتان و کشیدن ناخن زندانیان، از جمله اقدامات معمول در زندان شاه بود .

 

🔴اره برقی

در کتاب اسرار زندان اوین به گفته  یکی از زندانیان آزاد شده :

هفده نفر ازهم بندان من  پس از اینکه به طرز وحشیانه ای شکنجه شدند در زندان اوین تیرباران شدند و خود شاهد بودم که پای یکی از دستگیرشدگان را با اره برقی زنده زنده،  قطع کردند.

 

🔴اتاق فوتبال

در کتاب شکنجه های ساواک درباره ی این اتاق و نوع شکنجه اش این گونه آمده است:

زندانی  را به اتاقی می بردند که به اتاق فوتبال معروف بود. گرداگرد او افراد قلدر دوره دیده ای می ایستادند وزندانی را با مشت و لگد به یکدیگر پاس داده  و اورا گیج و لت و پار می کردند.

 

🔴صلیب و آویزان کردن

خیلی از اوقات دست و پای زندانی را از چهار طرف( شبیه صلیب) به تخت یا به میخ می بستند و پس از ضرب و شتم و شلاق شدید، او را تا ساعت ها در همان حالت رها می کردند که بسیار زجر آور بود و یا زندانی را از پا به سقف آویزان می کردند و در همان حال او را با شلاق می زدند .

 

🔴تجاوز جنسی!؟

مامورین ساواک ،علاوه بر استفاده از شوک الکتریکی و کتک زدن،  به آزار و اذیت جنسی زندانیان حتی جلو نزدیکانشان می پرداختند که انسان از بازگو کردن آن شرم دارد . همچنین از حیوانات وحشی مثل خرس (که برای همین منظور تربیت شده بودند)، استفاده می کردند.

 

🔴شکنجه های روحی

از جمله بدترین و سخت ترین شکنجه ها که به خصوص درباره زندانیان سیاسی اعمال می شد، شکنجه های روحی- روانی بود که شرح آن مفصل است . این نوع شکنجه از زمان  سرلشکر پاکروان اجرا می شد. وی تربیت شده آمریکا و متخصص جنگ های روانی بود.

 

برای مشاهده قسمت قبل ((اینجا)) کلیک کنید.

 

منبع :

۱- کتاب «اسرا زندان اوین»  نوشته اسکندر دلدم .انتشارات بهروز

۲-کتاب « تاریخ زندان در عصر قاجار و پهلوی» ، نویسندگان: ناصر ربیعی/ احمد راهرو خواجه، انتشارات ققنوس

پسندیدم(۵)نمی پسندم(۱)
ارسال دیدگاه

اخرین اخبار ایران و جهان

 • مردم پای ثابت مناظره ها

  به گزارش خبرنگار ما پس از آغاز تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری و همچنین برگزاری مناظرات تلویزیونی نامزده، مردم نیز پای ثابت مناظره‌های تلویزیونی کاندیداها هستند. پسندیدم(۰)نمی پسندم(۰)

 • انتخابات زودرس بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در پی شهادت رییس جمهور رییسی

  انتخابات زودرس بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در پی شهادت رییس جمهور ریسی انتخابات زودرس بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در پی شهادت رییس جمهور رییسی انتخابات ریاست جمهوری چهاردم ۸ تیرماه برگزار…

 • پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب

  پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب و اعلام عزامی عمومی در پی شهادت رییس جمهور و همراهان «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» 🔹 پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی درگذشت شهادت‌گونه رئیس‌جمهور…

 • إنا لله و إنا إلیه راجعون

  إنا لله و إنا إلیه راجعون رئیس‌جمهور به درجه رفیع شهادت نائل شد إنا لله و إنا إلیه راجعون رئیس جمهور کشورمون آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی به همراه تیم همراهشون در حادثه ناگوار…